Zimowa pora roku i ubezpieczenie dla dziecka przynosi tylko jedno skojarzenie – polisę na ferie. Tymczasem istnieje szereg innych produktów ubezpieczeniowych zapewniających najmłodszym nie tylko ochronę, ale i budowę kapitału na przyszłość, gdy stanie się ono pełnoletnie, a przy okazji odpowiednio uposażone.
Zapobiegliwy rodzic ma do wyboru co najmniej kilka rozwiązań spośród ubezpieczeń na życie. To turystyczne, o którym była mowa już we wstępie, dotyczy, niestety, mniejszości. Z badań społecznych prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat przedstawiają stały trend:
-
ponad 70 proc. dzieci pozostaje na ferie w domu,
-
prawie 10 proc. spędzi ferie na zorganizowanych zajęciach we własnej gminie,
-
niespełna 20 proc. niepełnoletnich wyjedzie na ferie poza miejsce zamieszkania, w tym: 6 proc. bez rodziców i 14 proc. z rodzicami.
Ferie zimowe, które trwają 2 tygodnie to w życiu dziecka i rodzica zaledwie epizod. Warto, aby pociecha była chroniona także przez pozostałą część roku, nie licząc szkolnej polisy NNW, która w większości przypadków, jeśli dobrze się przyjrzeć warunkom umowy, zapewnia minimalną ochronę finansową. Ta, w razie wypadku, urazu czy konieczności operacji może nie być w stanie pokryć wszystkich niezbędnych kosztów. Na co zatem powinien zwrócić uwagę przezorny rodzic szukający dobrej polisy dla dziecka?
Polisa posagowa – pewne pieniądze na start
Zasada działania posagówki jest dziecinnie prosta. Rodzic przez określony czas (5, 10, 15 lat) wpłaca składkę w stałej wysokości (w zależności od towarzystwa może ją na pewnych warunkach modyfikować), która w części trafia na specjalne konto. Pozostała część jest odpowiedzialna za ochronę, np. w razie śmierci rodzica zadeklarowane składki spłaca za nie ubezpieczyciel i wypłaca na koniec umowy.
Zadaniem ubezpieczenia posagowego jest zapewnienie łatwiejszego startu w dorosłość. Uzbierana latami kwota (posag) może być wykorzystana na dowolny cel:
-
studia,
-
wkład do zakupu mieszkania,
-
samochód,
-
podróż zagraniczna,
-
dowolna rzecz lub usługa.
Kiedy ubezpieczone dziecko otrzyma pieniądze z polisy posagowej? Ten moment jest również zawarty w umowie. Może to być skończenie 18. roku życia, skończenie studiów czy innej granicy wieku.
Faktem jest, ze im dłużej będzie opłacana składka, tym większa sumę otrzyma potomek. Warto też pomyśleć o polisie posagowej już od najmłodszych lat życia dziecka.
Ubezpieczenie indywidualne dla dziecka
Najprostszym sposobem ubezpieczenia dziecka jest zapewnienie mu ochrony z tytułu polisy rodzinnej. Taki produkt jest zwany również ubezpieczeniem indywidualnym na życie. Wystarczy, że ochronę wykupi jeden z rodziców i do zakresu osób ubezpieczonych włączy współmałżonka oraz dziecko bądź dzieci.
Podstawowym zakresem ubezpieczenia rodzinnego jest śmierć któregokolwiek z członków rodziny i wypłata odszkodowania z tego tytułu w wysokości równej sumie ubezpieczenia. Jednak do tak skrajnych przypadków dochodzi dość rzadko – o wiele częściej przytrafiają się różnego rodzaju urazy wywołane przyczyną zewnętrzną czy konieczność pokrycia kosztów leczenia.
Wykupienie indywidualnej polisy na życie można w prosty sposób wzbogacić o umowy dodatkowe. Wówczas cena ubezpieczenia wzrasta tylko w niewielkim stopniu, a ubezpieczony posiada znacznie szerszy zakres ochrony. Wybrane opcje dodatkowe:
-
poważne zachorowanie,
-
narodziny dziecka,
-
przerwanie nauki dziecka na studiach wyższych w następstwie nieszczęśliwego wypadku lub choroby,
-
całodobowy dostęp do infolinii medycznej,
-
wyrównanie utraconych lub zmniejszonych zarobków lub rekompensatę za niedogodności związanych z pobytem w szpitalu.
Dziecko może otrzymać również świadczenie w przypadku inwalidztwa rodzica czy poważnej choroby, takiej jak nowotwór.
OC w życiu prywatnym
Wykupienie OC w życiu prywatnym jest w rzeczywistości kolejnym rozszerzeniem podstawowej polisy na życie (ale i ubezpieczeń turystycznych czy mieszkaniowych). Jednak ze względu na specyfikę produktu warto poświecić mu osobny akapit.
Ta opcja przyda się w rodzinach, które posiadają dzieci, zwłaszcza małe. Powód jest bardzo prosty – pociechy są sprawcami wielu niemożliwych do przewidzenia szkód, a zarysowanie samochodu sąsiada czy zniszczenie przedmiotu w wynajmowanym mieszkaniu to tylko przykład z szerokiej gamy zdarzeń.
Polisa OC w życiu prywatnym pozwoli uniknąć ewentualnych roszczeń ze strony poszkodowanych osób trzecich. Dobrze wybrać takie rozszerzenie, którego warunki będą w stanie pokryć szkodę, dlatego rodzic powinien zwrócić uwagę na zakres polisy, sumę ubezpieczenia i tzw. franszyzę integralną. Może się okazać, że ubezpieczyciel nie pokrywa szkód, które są wycenione poniżej pewnej kwoty, np. 300 zł.
Redakcja portalu rankomat.pl