Osoby chcące zakupić polisę ubezpieczeniową często pytają, czy mogą nabyć polisę, która pozwoli im otrzymać świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka bez zachowania okresu karencji?
W większości przypadków odpowiedź na to pytanie będzie negatywna, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe chronią się przed naciągaczami poprzez stosowanie co najmniej 9 miesięcy okresu karencji w przypadku narodzin potomstwa. Żaden ubezpieczyciel nie pozwoli sobie na wypłacanie pieniędzy, zanim polisa na życie na siebie zarobi.
Czym jest karencja ubezpieczeniowa?
Mianem karencji ubezpieczeniowej określa się okres, w jakim korzystanie ze świadczeń nie jest możliwe. W przypadku polis na życie karencja może obowiązywać w stosunku do całości zakresu ubezpieczeniowego polisy, jak i jedynie do poszczególnych jego części. Zwykle karencja w przypadku świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka nie przekracza 9 miesięcy, jednakże może ona być nawet dłuższa niż rok. Kobiety będące w ciąży, bądź ich partnerzy, z reguły nie mogą więc już liczyć na otrzymanie świadczenia z tytułu narodzin potomka, gdyż okres nieobowiązywania ochrony ubezpieczeniowej w ich przypadku będzie dłuższy niż czas trwania ciąży.
Odstępstwa
9-miesięczny okres karencji w przypadku narodzin dziecka nie dotyczy każdej sytuacji. Bardzo często karencja nie obowiązuje lub jest skrócona do pół roku w przypadku ubezpieczeń grupowych - warunkiem takiego ustępstwa jest jednak przystąpienie do polisy pracowniczej co najmniej 15 osób zatrudnionych w danej firmie. Ubezpieczyciel w tym wypadku jest w stanie przyjąć na siebie ryzyko wynikające z szybkiego wypłacenia świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka (także w przypadku urodzenia martwego), gdyż ewentualny jego koszt zostanie pokryty ze składek wpłacanych przez pozostałych pracowników.
Ubezpieczenia pracownicze bardzo często nie są objęte jakąkolwiek karencją na urodzenie dziecka tylko w przypadku tych pracowników, którzy przystępują do polisy w momencie zatrudnienia w danej firmie. Osoby, które pracują w przedsiębiorstwie od dłuższego czasu i dopiero po kilku miesiącach czy latach postanawiają znaleźć się pod ochroną ubezpieczeniową, muszą być natomiast przygotowane na to, że w ich przypadku karencja będzie obowiązywała na zwykłych zasadach.
Polisa małżonka lub partnera
Kobiety będące już w ciąży i niemogące przystąpić do indywidualnego lub grupowego ubezpieczenia bez karencji z tytułu urodzenia się dziecka, mogą niekiedy liczyć też na wypłatę świadczenia z polisy swojego męża lub partnera. W przypadku, gdy ojciec dziecka przystąpi do polisy bez karencji np. w chwili zatrudnienia w nowym zakładzie pracy, on i jego żona lub partnerka otrzymają świadczenie po narodzinach potomka.
Skąd niechęć wobec ubezpieczania ciężarnych?
Niechęć towarzystw ubezpieczeniowych wobec proponowania polis bez karencji kobietom w ciąży nie wynika jedynie z próby uniknięcia wyłudzeń świadczeń. Ubezpieczyciele wiedzą bowiem, że okres ciąży, poród oraz czas połogu niosą ze sobą podwyższone ryzyko zdrowotne, sprawiające, że kobieta może zostać poddana licznym zabiegom, które mogą zakończyć się uszczerbkiem na zdrowiu. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek komplikacji ubezpieczyciel byłby więc zobowiązany do wypłaty odszkodowania, którego wysokość z pewnością przekroczyłaby sumę składek wpłaconych przez ciężarną kobietę.
Jeśli zatem planujemy ciążę, powinniśmy zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia odpowiednio wcześniej. Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień z towarzystwem ubezpieczeniowym, warto nabyć taką polisę na co najmniej rok przed planowanymi narodzinami potomstwa.
OBLICZ SKŁADKĘ