witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Czy ubezpieczenie na życie wchodzi w skład spadku?

Ocena: 4.75 - liczba głosów 4

Dziękujemy za oddanie głosu

Śmierć bliskiej osoby to przede wszystkim cios dla całej rodziny, która w pierwszym okresie skupiona jest na opłakiwaniu zmarłego i organizacji pogrzebu. Prędzej czy później musi się jednak zmierzyć z wieloma formalnościami dotyczącymi ziemskich spraw zmarłego i spadku po nim. Czy należy do nich również ubezpieczenie na życie?

 

podatek od polisy

 

fot. pixabay.com

 

 

Spadkobiercy zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego mogą przyjąć lub odrzucić spadek. Jeśli spadek przyjmują, ciążą na nich obowiązki uregulowania zobowiązań zmarłego wobec ZUS lub zatrudnionych pracowników czy kontrahentów, o ile prowadził działalność gospodarczą. Trzeba liczyć się także z obowiązkiem uregulowania:

 

 • zaległości podatkowych,
 • odsetek za zwłokę od zaległych podatków,
 • kosztów postępowania podatkowego,
 • zaliczek na naliczony podatek od towarów i usług oraz ich oprocentowanie,
 • opłat prolongacyjnych,
 • kosztów postępowania podatkowego,
 • kosztów upomnienia i kosztów postępowania egzekucyjnego wobec spadkodawcy powstałych do dnia otwarcia spadku.

 

 

    SPRAWDŹ MOŻLIWOŚCI PROSTEGO NARZĘDZIA

 

 

Polisa na życie a spadek

 

Polisa na życie, bez względu na to, czy jest to typowa polisa ochronna, czy też ochronno-inwestycyjna, nie wchodzi w skład masy spadkowej, mimo że służy zabezpieczeniu rodziny na wypadek śmierci ubezpieczonego. Ubezpieczenie na życie jest wyłączone z postępowania zarówno spadkowego, jak i rozwodowego. Dotyczy to nie tylko ogólnego podziału majątku, ale też obowiązku zapłaty tzw. zachowku. Jak podaje Rzecznik Finansowy, jest ona: 

skutecznym sposobem na ominięcie zapłaty podatku od spadku w przypadku dziedziczenia środków przez osoby dalej spokrewnione lub w ogóle niebędące rodziną

 

Oznacza to, że osoby wskazane w polisie przez ubezpieczonego otrzymują, licząc od zgłoszenia roszczenia, w ciągu 30 dni podane w polisie świadczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela, z pominięciem sądowej procedury podziału spadku. Co więcej, środki zgromadzone w ramach polisy mogą otrzymać osoby niespokrewnione ze zmarłym. Świadczenia ubezpieczeniowe przelewane są na wskazane w roszczeniu konto osoby uposażonej lub wysyłane przekazem pocztowym.

 

 Redakcja poleca: Ubezpieczenie w pracy - jakie wady i zalety?

 

Co z podatkiem od spadku?

 

Pod względem finansowo-podatkowym polisy na życie to najbardziej korzystna forma zabezpieczenia rodziny, gdyż są zwolnione od podatku od spadku i darowizn. Pod tym względem ustępują im nawet fundusze inwestycyjne. Dlatego klienci wolą polisy ochronno- inwestycyjne od bezpośredniego inwestowania w fundusze inwestycyjne, gdyż nie tylko są one korzystniejsze pod względem podatkowym, ale dodatkowo zapewniają im ochronę za życia (jeśli wykupią umowy dodatkowe np. na wypadek poważnego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku), a och rodzinie – po śmierci właściciela polisy. Zgromadzone na polisie środki są chronione w 75% przed egzekucja komorniczą. Jedynymi zobowiązaniami, które mogą być z nich ściągane w całości, są zadłużenia wobec Skarbu Państwa lub długi alimentacyjne.

 

 

Uwaga na wyłączenia w polisach na życie

 

Czy to oznacza, że po śmierci bliskiej nam osoby mamy 100% pewności, że otrzymamy wskazaną w polisie sumę ubezpieczenia? Jedynym powodem odmowy przez ubezpieczyciela wypłaty świadczeń mogą być tzw. wyłączenia, wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dotyczą one wyłącznie właściciela polisy i okoliczności, w jakich nastąpiła jego śmierć. Oto najczęstsze powody odmowy wypłaty świadczeń:

 • podanie nieprawdziwych danych na temat stanu zdrowia ubezpieczonego lub ich zatajenie (jeśli miało to wpływ na śmierć ubezpieczonego),
 • samobójstwo ubezpieczonego przed upływem okresu karencji (zwykle do 2-3 lat od dnia zawarcia umowy),
 • umyślne spowodowanie śmierci ubezpieczonego przez osobę uposażoną do otrzymania odszkodowania,

 

 

    PORÓWNAJ SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA

 

 

Oprócz tych podstawowych wyłączeń odpowiedzialności, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą umieścić w polisach dodatkowe wyłączenia, takie jak śmierć ubezpieczonego wskutek:

 • działań wojennych i innych działań zbrojnych,
 • dobrowolnego udziału ubezpieczonego w aktach przemocy, terroryzmu i innych działaniach posiadających znamiona przestępstwa,
 • masowego skażenia biologicznego lub chemicznego,
 • poddania się zabiegom medycznym poza kontrolą lekarza,
 • prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających oraz bez posiadania stosownych uprawnień,
 • uprawiania sportów wyczynowych,
 • zatrucia alkoholem i narkotykami, przedawkowania leków,
 • uprawiania zawodu o wysokim ryzyku, np. policjant, strażak, pracownik platform wiertniczych, artysta cyrkowy,
 • samookaleczenia się ubezpieczonego,
 • bycia nosicielem wirusa HIV.

 

Jak widać to, czy otrzymamy świadczenia z polisy na życie, zależy od kilku czynników. Polisy mają jednak tę przewagę nad innymi formami zabezpieczenia rodziny, że z reguły – właśnie z powodu wyłączenia ich z tzw. masy spadkowej – procedura wypłaty świadczeń trwa krócej i jest stosunkowo przejrzysta. Właśnie dlatego bez względu na zasobność naszego portfela powinniśmy się ubezpieczyć z myślą o naszej rodzinie, nawet jeśli mielibyśmy wykupić tylko podstawowe ubezpieczenie ochronne.

Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie na życie w kalkulatorze ubezpieczeń życiowych. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. Nie czekaj tylko sprawdź koszt ubezpieczenia na życie w porównywrce pod tym linkiem: https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator i zabezpiecz swoją przyszłość już teraz!

 

 

Redakcja ubezpieczonamama.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k., z siedzibą we Wrocławiu (53-659) przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 2-8, oraz na udostępnianie tych danych innym partnerom współpracującym z Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. w szczególności licencjonowanym agentom ubezpieczeniowych w celu przedstawienia oferty ubezpieczenia oraz celach marketingowych. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. informacji handlowej drogą elektroniczną. Informujemy, że udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz do ich poprawiania, jak również prawo do wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych ze względu na jej szczególną sytuację oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych.

Zamknij