witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Na którym boku należy spać w czasie ciąży?

Ocena: 5.00 - liczba głosów 3

Dziękujemy za oddanie głosu

Młode mamy doskonale pamiętają, jak trudne i niewygodne było wysypianie się w drugim, a zwłaszcza trzecim trymestrze ciąży. Wbrew pozorom, pozycja, jaką przyjmuje kobieta w czasie snu, jest bardzo ważna dla zdrowego przebiegu ciąży – poniżej postaramy się krótko opisać to zagadnienie.

 

Spanie w ciąży, zdrowe dziecko

Zdrowy sen to dla młodej mamy gwarancja komfortowego funkcjonowania w czasie ciąży i zdrowia rozwijającego się w jej ciele dziecka. Niestety niektóre kobiety musza diametralnie zmienić swoje przyzwyczajenia, zwłaszcza jeśli lubią spać na brzuchu.  W pierwszym trymestrze ciąży taka pozycja jest jeszcze dopuszczalna, lecz wraz z rozwojem płodu staje się ona nie tylko niebezpieczna, lecz również utrudniona. Powiększający się brzuch praktycznie uniemożliwia wygodny sen po ukończeniu trzeciego miesiąca. Podobnie jest ze spaniem na plecach. W pierwszym trymestrze ciąży nie łączy się ono z żadnym ryzykiem dla dziecka, jednak w kolejnych trymestrach powiększająca się macica zaczyna uciskać kręgosłup oraz żyłą główną dolna, która krew z dolnych partii ciała powraca do serca. Spanie na plecach może więc spowodować nie tylko bóle kręgosłupa, ale również problemy z prawidłowym obiegiem krwi w organizmie przyszłej mamy. Może to utrudnić prawidłowy dopływ krwi do macicy, a także wywołać niedotlenienie mózgu u przyszłej mamy, czego skutkiem mogą być bole głowy, nudności, uczucie ciągłego zmęczenia, a nawet w skrajnych przypadkach – omdlenia. Dlatego po ukończeniu pierwszego trymestru należy unikać spania w tej pozycji.

    KUP UBEZPIECZENIE DLA SIEBIE

Boczek lewy czy prawy?

 

Lekarze nie zalecają przyszłym mama spania na prawym boku, gdyż żyła główna dolna przebiega po prawej stronie ciała, więc również w tej pozycji może być uciskana. Wskazane jest więc spanie na boku lewym, a dodatkowo wkładanie między nogi dodatkowej poduszki – nogi w zależności od przyzwyczajeń mogą być wyprostowane lub ugięte. Taka embrionalna pozycja wspomaga tez prawidłowa prace nerek, co ułatwia usunięcie wszelkich toksyn i eliminuje problem nadmiernego puchnięcia nóg. Zaleca się ja również jako profilaktykę hemoroidów, które mogą stać się wyjątkowo dokuczliwe w ostatnich tygodniach ciąży lub w okresie połogu.

 

Niektórzy specjaliści zalecają wkładanie pod głowę specjalnego wałka, co dodatkowo wpływa na prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Przed snem warto gruntownie wywietrzyć pokój, dzięki czemu możemy być pewni, że zarówno dziecko, jak i mózg kobiety będą optymalnie dotlenione. Duże znaczenie dla komfortu snu ma lekki wieczorny posiłek, odpowiednie nawodnienie i dotlenienie organizmu, dlatego warto przed snem wybrać się na krótki spacer.

 

Najtrudniejsze są ostatnie tygodnie

 

W ostatnich tygodniach przed planowanym rozwiązaniem ułożenie się do snu staje się coraz bardziej utrudnione, a ciągłość snu zaburzają częste wizyty w toalecie, zwłaszcza w przypadku kobiet mających problemy z utrzymaniem moczu. A przecież właśnie w tym okresie dobry, co najmniej 8-godzinny sen jest szczególnie ważny! Lekarze zalecają, by w ostatnim trymestrze ciąży podczas snu prawa ręka znajdowała się gdzieś pod poduszką, lewa noga była lekko wyprostowana, a prawa noga pozostawała mocno zgięta w kolanie i oddzielona poduszką od lewej. Taka pozycja to nic innego jak tzw. Pozycja boczna ustalona, zalecana przy układaniu osób, które straciły przytomność. Gwarantuje ona optymalne dotlenienie organizmu. Zarwno kobiety, jak i dziecka.

 

Dzięki tym prostym radom nie tylko poprawimy komfort snu, ale również prawidłowe funkcjonowanie kobiety w czasie dnia. Pamiętajmy, że w końcowym okresie ciąży kobieta dźwiga w swoim brzuchu ciężar, dlatego warto wzmacniać kręgosłup, wykonując specjalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów z kręgosłupem po porodzie, a więc w okresie, gdy wielokrotnie przyjdzie nam dźwigać słodki ciężar nowo narodzonego dziecka.

    SPRAWDŹ OFERTY UBEZPIECZEŃ

Redakcja ubezpieczonamama.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k., z siedzibą we Wrocławiu (53-659) przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 2-8, oraz na udostępnianie tych danych innym partnerom współpracującym z Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. w szczególności licencjonowanym agentom ubezpieczeniowych w celu przedstawienia oferty ubezpieczenia oraz celach marketingowych. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. informacji handlowej drogą elektroniczną. Informujemy, że udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz do ich poprawiania, jak również prawo do wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych ze względu na jej szczególną sytuację oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych.

Zamknij