witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Kalendarz szczepień na 2016 r.

Ocena: 5.00 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Obowiązek szczepienia dzieci sprawia, że każde dziecko należące do danej grupy wiekowej musi przyjąć odpowiednią liczbę szczepionek. Brak ich podania z powodu zaniechania rodziców może skutkować nałożeniem na nich kary finansowej przez sanepid.

 

szczepionka

 

Warto zatem wiedzieć, jakie szczepienia są obowiązkowe w roku 2016.

 

Okres niemowlęcy

 

Najwięcej szczepionek podawanych jest w pierwszym roku życia dziecka. W pierwszej dobie po urodzeniu maluch otrzymuje pierwszą dawkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz przeciwko gruźlicy. Szczepionki te są podawane domięśniowo lub podskórnie. Po co najmniej 6 tygodniach - w 7-8 tygodniu życia dziecka - niemowlę otrzymuje kolejną dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B oraz jest uodporniane na błonicę, krztusiec, tężec i Hib.

 

    KUP UBEZPIECZENIE

 

W przypadku dzieci, które otrzymały przeciwwskazanie do szczepienia przeciwko krztuścowi szczepionką pełnokomórkową i dzieci, które urodziły się jako wcześniaki bądź z hipotrofią, stosuje się szczepionkę z bezkomórkowym komponentem choroby (DTaP).

 

W 3 lub 4 miesiącu życia dziecka powtarzana jest szczepionka przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, a dodatkowo podaje się pierwszą dawkę przeciwko polio i kolejną przeciwko Hib.

 

Co ważne, od 2016 roku zaszła zmiana w sposobie podawania szczepionki przeciwko polio - używana jest już jedynie szczepionka inaktywowana, powodująca mniej niepożądanych odczynów poszczepiennych. Po kolejnych 6 tygodniach dziecko otrzymuje powtórną dawkę trzech szczepionek, które otrzymało ostatnim razem.

 

Po ukończeniu 7 miesiąca życia rodzice muszą zgłosić się z niemowlęciem na ostatnie szczepienie tego okresu - jest to ostatnia dawka szczepionki przeciwko WZW typu B.

 

Dzieci starsze

 

Rodzice dzieci mających 13-14 miesięcy muszą zgłosić się z nimi na szczepionkę skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Kilka miesięcy później czeka ich powtórzenie szczepienia przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi, polio oraz Hib.

 

Dzieci w wieku 6, 10, 14 i 19 lat czekają natomiast powtórne dawki szczepionek podanych im w okresie niemowlęcym, mające zapewnić im odporność przeciw chorobom na całe dorosłe życie.

 

Szczepionki skojarzone

 

Rodzice mają też możliwość skorzystania z dodatkowo płatnych szczepionek skojarzonych, które podaje się dzieciom zamiast szczepionek bezpłatnych z Sanepidu. Szczepionki te dają znacznie mniej odczynów niepożądanych niż ich tradycyjne odpowiedniki, jednakże powodują konieczność odpłatnego korzystania z nich aż do ukończenia pełnoletności przez dziecko.

 

Od 2016 roku szczepionka wysoko skojarzona DTaP-IPV-Hib ma być podawana bezpłatnie wszystkim dzieciom, przez co maluchy zamiast trzech bolesnych zastrzyków, będą otrzymywać tylko jeden, uodporniający je na 5 chorób: błonicę, tężec, krztusiec, polio i Hib.

 

Obowiązkowe szczepienie dodatkowe przeciwko ospie wietrznej

 

Część dzieci znajdujących się w grupie ryzyka otrzymywać będzie również szczepienie przeciwko ospie wietrznej. Dotyczy to m.in. tych dzieci, które poddawane są chemioterapii czy też tych, które uczęszczają do żłobków i klubów dziecięcych. W przypadku tej szczepionki dokładny termin szczepienia nie jest określony, jednakże obie jej dawki muszą zostać podane w odstępie co najmniej 6 tygodni.

 

Szczepienia zalecane

 

Oprócz szczepień obowiązkowych dzieci mogą otrzymać na życzenie rodziców szczepionki zalecane płatne. Dzieci w ich ramach mogą zostać uodpornione na:

- odkleszczowe zapalenie mózgu,

- rotawirusy - wywołują niebezpieczne, grożące odwodnieniem biegunki; cykl szczepienia należy w tym przypadku rozpocząć około 6 tygodnia życia, a ukończyć go przed 24 tygodniem życia,

- pnuemokoki - bakterie wywołują zapalenie ucha i mózgu; szczepienie rekomendowane jest dzieciom poniżej 5 roku życia,

- meningokoki - bakterie te wywołują bardzo ciężką sepsę.

 

    KUP UBEZPIECZENIE W KORZYSTNEJ CENIE

Redakcja ubezpieczonamama.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k., z siedzibą we Wrocławiu (53-659) przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 2-8, oraz na udostępnianie tych danych innym partnerom współpracującym z Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. w szczególności licencjonowanym agentom ubezpieczeniowych w celu przedstawienia oferty ubezpieczenia oraz celach marketingowych. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. informacji handlowej drogą elektroniczną. Informujemy, że udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz do ich poprawiania, jak również prawo do wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych ze względu na jej szczególną sytuację oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych.

Zamknij