witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Instrukcja obsługi leków przeciwbólowych

Ocena: 5.00 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Każdego roku kilka tysięcy Polaków trafia do szpitala z objawami przedawkowania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Wielu z nas nie ma bowiem pojęcia, w jaki sposób przyjmować tego typu preparaty, by sobie nie zaszkodzić.

 

leki

 

W przypadku pojawienia się bólu należy sięgnąć po preparat, który zawiera jedną z substancji czynnych odpowiedzialnych za jego uśmierzenie - z reguły jest to Paracetamol lub Ibuprofen. Należy przy tym pamiętać, że konieczne jest kierowanie się zasadą, że gdy lek z jedną substancją czynną nie zadziała, powinno się przyjmować lek z innym składnikiem zamiast dodatkowej dawki leku zażytego po raz pierwszy. Postępowanie takie może bowiem doprowadzić do przedawkowania i do zatrucia organizmu.

    KUP UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE

Paracetamol

 

Paracetamol jest jedną z najbezpieczniejszych substancji o działaniu przeciwbólowym. Mogą go przyjmować nawet kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz niemowlęta. Lek ten w zalecanych dawkach jest nietoksyczny, jednakże jego przedawkowanie może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek na skutek pojawienia się niebezpiecznego dla zdrowia i życia metabolitu paracetamolu.

 

Objawami przedawkowania paracetamolu są:

 • nudności,
 • bóle brzucha w okolicy wątroby,
 • utrata apetytu,
 • bladość skóry,

 

Objawy te mogą wystąpić już po przekroczeniu dawki 4g paracetamolu w ciągu doby. W razie ich wystąpienia należy natychmiastowo udać się do lekarza.

 

Przyjmując leki przeciwbólowe z paracetamolem, należy zwrócić uwagę również na to, jakie substancje czynne znajdują się w innych przyjmowanych w tym czasie lekach. Dodatkowe dawki paracetamolu można bowiem przyjąć, sięgając po środki z:

 • kwasem acetylosalicylowym,
 • fenylefryną,
 • pseudoefedryną,
 • kofeiną,
 • kodeiną,
 • czy nawet witaminą C.

 

Należy pamiętać, że paracetamolu nie powinno się przyjmować bez kontroli lekarskiej przez czas dłuższy niż 3 dni u dzieci i 5 dni u dorosłych.

 

Nie tylko w dolegliwościach bólowych

 

W sytuacji, gdy potrzebujemy leku o działaniu nie tylko przeciwbólowym, ale i przeciwzapalnym, paracetamol nie będzie wyborem wystarczającym. Należy wtedy bowiem sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne, wśród których najpopularniejsze są:

 • kwas acetylosalicylowy,
 • ketoprofen,
 • ibuprofen,

 

Leki tego typu wydawane są bez recepty, jednakże nigdy nie powinno się przyjmować ich bez kontroli lekarskiej przez okres dłuższy niż 3 dni. Środki te przyjmuje się podczas jedzenia, gdyż w ten sposób zmniejsza się możliwość wystąpienia działań niepożądanych - zwykle dotyczą one dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego nie powinny zażywać ich osoby cierpiące na skazę krwotoczną i wrzody żołądka.

 

Działania niepożądane - jak ich uniknąć?

 

Leki przeciwbólowe bez recepty należy zażywać ostrożnie. W żadnym wypadku nie wolno jest przekraczać zalecanej dawki dobowej i jednorazowej bez wyraźnego zalecenia lekarskiego. Informacje o tym, jaką dawkę leku można przyjąć jednorazowo i jaka jest jej dopuszczalna wielkość w ciągu doby poinformuje nas farmaceuta. Informacje te znajdziemy także w ulotce dołączonej do opakowania leku.

 

Gdy odczuwamy ból i weźmiemy lek, musimy też poczekać około 30-60 minut aż specyfik zacznie działać. W tym czasie nie powinniśmy ponawiać dawki leku, a jeżeli okaże się on nieskuteczny - możemy sięgnąć po środek z inną substancją czynną. W sytuacji, gdy przyjęcie różnych substancji czynnych również nie sprawi, że ból minie, należy udać się do lekarza.

 

Warto też pamiętać, że zbyt długie przyjmowanie leków przeciwbólowych z jedną substancją czynną lub przekraczanie ich dawek dobowych, może doprowadzić do uodpornienia się organizmu na działanie środka. Będzie to wiązało się z brakiem wrażliwości na działanie leków z danej grupy w przyszłości.

  

    OBLICZ KOSZT UBEZPIECZENIA

Redakcja ubezpieczonamama.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k., z siedzibą we Wrocławiu (53-659) przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 2-8, oraz na udostępnianie tych danych innym partnerom współpracującym z Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. w szczególności licencjonowanym agentom ubezpieczeniowych w celu przedstawienia oferty ubezpieczenia oraz celach marketingowych. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. informacji handlowej drogą elektroniczną. Informujemy, że udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz do ich poprawiania, jak również prawo do wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych ze względu na jej szczególną sytuację oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych.

Zamknij