Coraz więcej rodziców ma świadomość, że szkolne ubezpieczenia NNW to tak naprawdę polisy fikcyjne. Zakres ich ochrony oraz suma ubezpieczenia nie są bowiem wystarczające, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo w razie nieszczęśliwego wypadku.
Polisa szkolna nie jest obowiązkowa!
Nawet jeśli nauczyciele próbują zmusić rodziców do zakupienia oferowanej przez szkołę grupowej polisy ubezpieczeniowej NNW dla uczniów, nie mają oni obowiązku jej nabycia. Warunki obowiązywania tychże polis są bowiem gorzej niż przeciętne. Warto więc wiedzieć, czym jest ubezpieczenie, by zrozumieć, że szkolna oferta nie jest atrakcyjna.
Pracownicza polisa na życie, szkolne ubezpieczenie NNW czy jakikolwiek podobny do nich produkt ubezpieczeniowy nie zapewniają nikomu ochrony przed wystąpieniem nieszczęśliwego zdarzenia, ale gwarantują ochronę przed ich skutkami. Ochrona ta pozwala otrzymać świadczenie o określonej wysokości, które pozwoli zniwelować skutki wypadku.
Należy więc pamiętać, że dziecko powinno się ubezpieczać w tym towarzystwie, które zagwarantuje mu najszerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Najpewniej nie będzie to więc wiązało się z wyborem polisy NNW oferowanej przez szkołę.
Wysokość składki rocznej
Pamiętajmy, że płacąc składkę roczną na ubezpieczenie NNW dla dziecka w wysokości 30 czy 40 złotych, nie ochronimy go przed skutkami jakiegokolwiek nieszczęśliwego wypadku. Jeśli więc zależy nam na tym, by realnie zabezpieczyć jego zdrowie i życie, musimy nabyć indywidualną polisę o szerszym zakresie ubezpieczenia oraz o wyższej sumie ubezpieczeniowej.
W przypadku polis grupowych dla uczniów dochodzi bowiem do tak absurdalnych sytuacji jak wypłacenie świadczenia w wysokości 50 złotych za złamanie zęba przez dziecko, czy też brak wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania, gdy dziecko doznało pęknięcia kości czaszki w wyniku omdlenia znajdującego się na liście wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.
Na co zwrócić uwagę?
Wybierając indywidualną polisę NNW dla dziecka, należy szczegółowo przyjrzeć się OWU, w których znajdują się wszelkie informacje o zakresie ochrony oraz o wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia trzeba sprawdzić:
- listę miejsc, w jakich obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa (szkoła, dom, plac zabaw, miejsce wakacyjnego pobytu itp.),
- czy polisa obowiązuje poza granicami Polski,
- wykaz czynności, podczas których wykonywania dziecko nie będzie objęte ochroną (np. jazda konna, nurkowanie, jazda na nartach),
- czy dziecko otrzyma świadczenie w czasie pobytu w szpitalu,
- czy omdlenia są objęte zakresem ochrony ubezpieczeniowej,
- w jaki sposób ubezpieczyciel definiuje inwalidztwo,
- czy ubezpieczyciel wypłaca świadczenie na rehabilitację, zakup wózka inwalidzkiego itp.
Ubezpieczenie kompleksowe
Każdy rodzic ma prawo zrezygnować z ubezpieczenia NNW proponowanego przez szkołę i skorzystać z dowolnego ubezpieczenia wybranego samodzielnie. Polisę taką można zakupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym - można to zrobić zarówno online, jak i w sposób tradycyjny. Trzeba jednak pamiętać przy tym, że każde dziecko ma inne potrzeby, przez co rodzice powinni sami ustalić, jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej potrzebny jest ich pociesze.
Część dzieci może być bowiem znacznie bardziej narażona na uszczerbki na zdrowiu niż reszta dzieci w danym wieku. Dotyczy to na przykład tych dzieci, które intensywnie trenują różnorodne sporty, często podróżują poza miejsce zamieszkania lub są bardziej narażone na wystąpienie poważnych chorób.
Pomyśl o koncie oszczędnościowym dla dziecka!
Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku bankowego, który jest najczęściej wybierany dla dzieci i pozwala bezpiecznie pomnażać zgromadzone pieniądze. Najlepsze konta oszczędnościowe znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/konta/oszczednosciowe/ . Sprawdź najlepsze oferty na rynku i wybierz najlepsze konto oszczędnościowe dla siebie.