witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Czy i kiedy musimy płacić podatek od ubezpieczenia na życie?

Ocena: 4.67 - liczba głosów 6

Dziękujemy za oddanie głosu

Osoby, które chcą wykupić ubezpieczenie na życie, często pytają o to, czy otrzymywane świadczenia są opodatkowane. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, bo wszystko  zależy od typu polisy i rodzaju świadczeń, a lepiej wiedzieć o swoich obowiązkach wobec Państwa z wystarczająco dużym wyprzedzeniem.

 

 

podatek od ubezpieczenia na życie

 

    KUP UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE

 

Klasyczne ubezpieczenie ochronne nie jest obciążone podatkiem dochodowym i podatkiem od spadków i darowizn. Wynika to z samej definicji tego typu podatków. Podatek dochodowy jest obowiązkowym świadczeniem osoby fizycznej lub prawnej na rzecz państwa, zależnym od dochodu i wykorzystanych odliczeń. Świadczenie jest od tego podatku wolne, bo stanowi odszkodowanie, niejako zadośćuczynienie za szkodę, nie można go więc postrzegać jako typowe wzbogacenie się (por. ustawę z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Art. 30 a i 30 b).

 

Świadczenia ubezpieczeniowe to nie spadek

 

Podobnie jest z podatkiem od spadku i darowizn, który musimy zapłacić, gdy np. otrzymujemy spadek po bliskiej nam osobie. Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego (831 par. 3) „Suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym”. Jeśli więc zostaliśmy wyznaczeni przez właściciela polisy jako osoba uposażona w razie jego śmierci, nie musimy się obawiać ani tego, że w razie śmierci ubezpieczonego należne nam świadczenia wejdą w skład tzw. masy spadkowej, ani tego, że będziemy musieli zapłacić od tej kwoty podatek.

 

Co więcej, osoba uposażona wcale nie musi być krewną właściciela polisy – wystarczy, że jest podana w polisie, a w razie śmierci ubezpieczonego złoży wniosek o wypłatę świadczeń. Wpłyną one na jej konto lub zostaną przesłane przekazem w ciągu 30 dni od zaistnienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem, w tym wypadku śmierci, a świadczenia zostaną wypłacone, o ile nie będą przedmiotem wyłączenia..

 

Świadczenia zwolnione z podatku dochodowego są zwykle podawane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i są to najczęściej:

 

  • suma ubezpieczenia,
  • suma wszystkich wpłaconych składek,
  • zwrot sumy wpłaconych składek,
  • przeniesienie wartości jednostek między funduszami w ramach tej samej umowy ubezpieczenia.

 

Redakcja poleca: Czym jest jest ubezpieczenie posagowe i co warto wiedzieć?

 

Polisy kapitałowe – wyjątek od reguły

 

Inaczej jest w przypadku polis ochronno-inwestycyjnych, w których część składki przeznaczona jest na ochronę, a część inwestowana jest w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. W tego typu ubezpieczeniach najczęściej mamy do czynienia z zapisem mówiącym o tym, że wypłacone świadczenie pieniężne może stanowić sumę ubezpieczenia lub być równe wartości jednostek zgromadzonych na rachunku (w zależności od tego, która kwota będzie wyższa. Wtedy musimy się liczyć z koniecznością zapłaty 19-procentowego podatku od wzbogacenia się, nawet wówczas, gdy suma ubezpieczenia będzie równa wartości jednostek zgromadzonych na rachunku. Dzieje się tak dlatego, że część wpłacanej przez nas składki była inwestowana, a właściciel polisy wybrał taki jej typ z myślą o wypracowaniu zysku. W tym wypadku płatnikiem podatku będzie jednak nie sam ubezpieczony lub osoba uposażona, a zakład ubezpieczeniowy.

 

Rezygnujesz – płacisz

 

Osobnym przypadkiem jest rezygnacja z ubezpieczenia na życie przed końcem obowiązywania umowy. Prawo do rezygnacji ma każdy ubezpieczony, a zgodnie z zapisami OWU powinien on w takim wypadku pisemnie zażądać od ubezpieczyciela wypłaty tzw. wartości polisy, czyli jeśli mamy do czynienia z polisą ochronno-inwestycyjną, są to zyski kapitałowe wypracowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe podczas trwania umowy. W takiej sytuacji musimy liczyć się z tym, że nasz zysk z danego ubezpieczenia będzie podlegał opodatkowaniu z tytułu wzbogacenia się.

 

    Porównaj oferty ubezpieczeń na życie online

Redakcja ubezpieczonamama.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k., z siedzibą we Wrocławiu (53-659) przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 2-8, oraz na udostępnianie tych danych innym partnerom współpracującym z Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. w szczególności licencjonowanym agentom ubezpieczeniowych w celu przedstawienia oferty ubezpieczenia oraz celach marketingowych. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. informacji handlowej drogą elektroniczną. Informujemy, że udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz do ich poprawiania, jak również prawo do wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych ze względu na jej szczególną sytuację oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych.

Zamknij