witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Co zrobić, żeby kręgosłup nie bolał po porodzie?

Ocena: 5.00 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Ból kręgosłupa w ciąży i tuż po niej nie jest niczym dziwnym. Dotyczy on ponad połowę kobiet. Nie oznacza to jednak, że bólowi temu nie można zaradzić lub też, że można radzić sobie z nim, przyjmując codziennie środki przeciwbólowe.

ból kręgosłupa

 

Warto zatem dowiedzieć się, jak pokonać tę przykrą dolegliwość.

 

Stan kręgosłupa przed ciążą niezwykle ważny           

 

Aby kręgosłup nie dokuczał w ciąży i po porodzie, należy o niego zadbać jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Kobiety cierpiące na skoliozę, lordozę, kifozę czy dyskopatię powinny skonsultować się z ortopedą, by ten wskazał im, w jaki sposób mogą przygotować swoje ciało do trudów ciąży i porodu.

 

    KUP UBEZPIECZENIE DLA SIEBIE

 

W przypadku nadwagi i otyłości kobiety powinny postarać się zrzucić przynajmniej kilka kilogramów, by odciążyć stawy. Ponadto w czasie ciąży nie powinny one przytyć więcej niż 6-8 kg.

 

Profilaktyka w czasie ciąży

 

Ból kręgosłupa po porodzie będzie mniej dokuczliwy, jeżeli ciężarna będzie uprawiała sport. Nie mogą to być oczywiście forsujące ćwiczenia interwałowe, ale jazda na rowerze stacjonarnym, pilates czy pływanie. Bezpieczna jest także joga, która dodatkowo pozwoli zmniejszyć stres i zahamować wydzielanie kortyzolu oraz adrenaliny, mających niekorzystny wpływ na dziecko rozwijające się w łonie matki.

 

Kręgosłup po ciąży będzie mniej bolał również wtedy, gdy ciężarna zadba o prawidłową postawę podczas siedzenia. Kobiety pracujące w pozycji siedzącej powinny posiadać krzesło z regulowaną wysokością siedziska i oparcia oraz wyposażone w podłokietniki. Istotne jest też ustawianie nóg na podnóżku.

 

Dlaczego boli po porodzie?

 

O ile ból kręgosłupa w ciąży dla większości pań jest zrozumiały z powodu szybko zwiększającej się masy ciała, to już ból po porodzie wzbudza niepokój. W wielu przypadkach jest on jednak zjawiskiem fizjologicznym, które wiąże się z obecnością relaksyny w organizmie kobiet. Hormon ten jest niezbędny do poluzowania się więzadeł miednicy, by dziecko mogło przejść bez przeszkód przez kanał rodny. W czasie połogu miednica wraca do swojego dawnego położenia, a relaksyna stopniowo przestaje być wytwarzana, co może być przyczyną bólu kręgosłupa.

 

Wiele kobiet potęguje jednak dolegliwości bólowe przez swoje zachowanie. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowe podnoszenie dziecka oraz zbyt częste przebywanie w pozycji pochylonej. Unoszenie ciężarów czy też wykonywanie obowiązków domowych powinno więc rozpoczynać się w pozycji kucającej - nigdy w pochylonej. Ponadto młode mamy często noszą dziecko bądź też torbę z jego rzeczami na jednym ramieniu, przez co ciężar ciała nie rozkłada się równomiernie. Konieczne jest zatem dbanie o to, by kręgosłup był obciążany po obu stronach na zmianę.

 

Zdarza się też, że silny ból pleców wynika z nieprawidłowej techniki karmienia piersią. Niedoświadczone mamy często przystawiają pierś do dziecka, zamiast dziecko do piersi, co sprawia, że kilkunastominutowe karmienie maluszka silnie obciąża kręgosłup. W zachowaniu prawidłowej postawy podczas karmienia piersią pomóc mogą poduszki w kształcie rogala, które zakłada się na brzuch.

 

Drętwienie rąk

 

W czasie ciąży, a także po porodzie kobietom może też dokuczać drętwienie rąk. Może być ono spowodowane zbyt dużym obciążeniem odcinka szyjnego kręgosłupa. W przypadku gdy kręgi szyjne są zbyt obciążone, dochodzi do porażenia nerwu, które objawia się przykrymi dolegliwościami ze strony dłoni i palców. Tego typu bólom oraz drętwieniu rąk w czasie ciąży i po porodzie zapobiegać może pływanie, masowanie, a także spanie na twardym materacu, który gwarantuje dobre podparcie całego kręgosłupa.

    ZOBACZ NAJLEPSZE OFERTY UBEZPIECZEŃ

Redakcja ubezpieczonamama.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k., z siedzibą we Wrocławiu (53-659) przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 2-8, oraz na udostępnianie tych danych innym partnerom współpracującym z Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. w szczególności licencjonowanym agentom ubezpieczeniowych w celu przedstawienia oferty ubezpieczenia oraz celach marketingowych. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. informacji handlowej drogą elektroniczną. Informujemy, że udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz do ich poprawiania, jak również prawo do wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych ze względu na jej szczególną sytuację oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych.

Zamknij